zpět

Pozor na MANIPULACI S CENOU!

Vyrazí z vás prachy nebo se nechají vyrazit?

Proč se ptát po vlastnostech domu?

Dejte si pozor na noční můru z "víceprací"!

 

Vlastnosti domu mají být tím hlavním kritériem při rozhodování

Může Vám vůbec někdo ve stavebnictví slíbit fixní cenu? Ano i ne. Jak to tedy vlastně je? Podívejme se na cenu ze tří pohledů. Pokud se ptáte na cenu, pak je v první řadě nutné definovat rozsah díla. Pozor, vždy si ověřte termín „dům na klíč“, každý si obsah tohoto termínu vykládá po svém.

Druhým faktorem jsou vlastnosti, jaké finální dům bude mít. Zde běžně stavebnictví zcela systémově vede své ovečky k „oholení“. Všimli jste si, že hlavním tématem, když se s někým bavíte o výstavbě, vždy bylo „…a z čeho stavíš?“. Jako kdyby to, z jakého materiálu postavíte dům, zda z betonu, cihel nebo dřeva nějak komplexně definovalo, jaký dům bude, resp. jaké bude mít vlastnosti.

Představte si analogii s nově koupeným autem. Zeptá se někdo, z čeho je auto vyrobeno? Pravděpodobně se Vás spíše zeptají, jakou má auto spotřebu, zrychlení, výkon.

Za třetí je třeba ujasnit si standard provedení stavby, zejména použití materiálů a technologií. Jinými slovy, jsou v ceně „na klíč“ koupelnové obklady v ceně 500,-Kč/m2 od podlahy až ke stropu nebo jen 1 m2 kolem umyvadla? A zda jsou použity levné koupelnové baterie za 800,-Kč/kus, do kterých budete každý rok kupovat nové keramické kartuše za 800,-Kč/kus?!

Prosím, pamatujte si, že když neznáte rozsah dodávky, vlastnosti stavby a přitom se pídíte jen po dílčích materiálech a neznáte úroveň standardu, je zkoumání ceny naprostá ztráta času. Pokud se nechcete chytit do pasti, věnujte prostudování dostatečný čas a uvažujte v souvislostech.

 

Jak pracujeme s cenou u nás v BAHALu?

Jak jsme na to šli v BAHALu? Rozdělili jsme pořízení domu na tři části:

1/ První část ceny je závislá na pozemku, jeho technických parametrech (sklon pozemku, únosnost zeminy, hladina podzemní vody, radonový index) a stavu přípojek na inženýrské sítě. Jakmile máme potřebné informace, zpracujeme projekt spodní stavby a připojení na inženýrské sítě, pak můžeme i tuto část díla z pohledu ceny zafixovat. Slyšeli jste, že by Vám někdo slíbil cenu spodní stavby, aniž by znal parametry pozemku a viděl jakýkoli projekt? Je to blamáž, ale jen Vy rozhodnete, zda se chytíte do pasti.

2/ Druhá část ceny je ovlivněna výběrem konkrétního typového domu, volbou použité technologické výbavy a doplňků, které Vám zvýší komfort bydlení a úroveň designu. Tato část stavby představuje cca 80 % z celkové ceny a je kalkulována dle fixního ceníku. Záleží proto jen na klientovi z jakých námi připravených a hotových řešení si vybere. Nicméně navíc nemusíte investovat do žádné projektové přípravy.

3/ Poslední část ceny je tvořena finalizacemi a vybavením domu. Konkrétně se jedná o povrchy podlah (dlažba, dřevěná či laminátová podlaha), vnitřní dveře, výmalbu, zařizovací předměty atp. Zde je investice závislá hlavně na úrovni standardu. Obecně si můžete zvolit ze třech základních možností - levné materiály a riskovat tak rychlé opotřebení interiéru, kvalitní materiály nebo si vybrat z designových řešení. Tuto část dodávky si klient řeší po své linii. My jsme našim klientům vyjednali výhodnější podmínky pro nákup finalizací.

V BAHALu vždy stavíme na základě odsouhlasené projektové realizační dokumentace a v rozsahu jasné specifikace, tj. jaké materiály a technologie Vám dodáváme a jaké jsou definovány vlastnosti stavby.

Často se zdají naše ceny při počátečním povrchovém porovnání s běžnými domy vyšší. To proto, že naše cena je stejná na začátku i na konci, tj. při předání stavby. Tím se lišíme od běžné praxe českého stavebnictví, kde navýšení ceny až o 50 % není žádná míra. Ušetříme Vám tím zbytečné starosti a nepříjemné překvapení v podobě vícenákladů.

Pamatujte na to, že pokud náš dům je dražší o 500 tis Kč nebo jeden milion, nic to neznamená.

 

Dokonalé rozpočty = dokonalá past

Už jste někdy slyšeli, že někdo z Vašeho okolí dostal přesný rozpočet? A má ten dotyčný zpracovaný prováděcí projektovou dokumentaci a zná přesně vlastnosti stavby a standard, v jakém bude dům proveden? Nebo nic z toho nemá, snad kromě projektu pro stavební povolení. Pak mu budou fakturovány skutečné výkony a slovo „vícepráce“ se pro něj stane noční můrou.

Neobviňujte stavební firmu

Už je to folklór, stavební firmy „kradou“. Není to náhodou tak, že běžně nejsme ochotni zaplatit architektům, projektantům, energetikům, technologů a statikům za jejich práci? Tak nutíme stavební firmu, aby něco oceňovala podle obrázků či podle dokumentace pro stavební povolení. Co myslíte, že takové firmě zbude, když chce přežít? Rozpočet a fakturace podle skutečnosti.

Představte si, že máte svoji představu o domě, obrázky z dokumentace pro stavební povolení na dům o velikosti cca 150 m2 a chcete investovat 2 mil. Kč. Firmy z oboru ví, že je to nesmysl, ale v boji o zakázky a přežití Vám to slíbí. Připraví rozpočet, každou pátou položku vynechají, každou šestou a sedmou podhodnotí z pohledu množství a u zbylých podhodnotí ceny a výsledná cena 2 mil. Kč je na světě. A všichni jsou spokojení, ovšem jen do té doby, než se začne stavět.

Stavební firma ví, že buď musí vyrazit nějaké další peníze z klienta, nebo nechat „vyrazit“ sebe. Když klientovi dojde, že firma nehrála fér, tak je po nějaké době vyhodí ze stavby a zbytek dodávek nechá nacenit a dodělat někoho jiného. A opět bude záležet, na koho narazí, pokud na slušnou firmu, pak se buď dozví pravdu o ceně, anebo se zopakuje celá anabáze znovu, a tak to půjde dál, dokud budou zákazníkovi fungovat finance, hypotéka a manželství…Proč myslíte, že průměrná doba výstavby v ČR je skoro 4 roky?

Jak to funguje v BAHALu?

Už asi víte, že jsme architekti, projektanti, stavební i servisní firma a to vše v jednom. Jak tedy postupujeme my?

Předně, vždy říkáme pravdu. Když víme, že klientova představa je nereálná, tak to řekneme. Vždy si s klientem nadefinujeme to, co mu budeme navrhovat, projektovat a dodávat a tedy i to, za co bude klient platit. Předáním domu naše spolupráce nekončí, ale naopak začíná.

Hlavně se snažíme zákazníkům vysvětlit, jaké výjimečné přednosti a vlastnosti naše domy mají a jak jsme jich docílili. To je ten pravý důvod, proč si dům od BAHALu pořídit – moderní pasivní dům, který potřebuje jen 6 tis. Kč na vytápění a ohřev vody ročně, pasivní dům, který si Vás získá svým příjemným a zdravým mikroklimatem.