zpět

4.část - Jak to celé začalo a skončí? Kdo pomůže našim klientům?

Začali jsme podnikání s řadou revolučních myšlenek, se kterými jsme zaujali naše start up investory. Šlo zejména o to, že budeme dělat Pasivní domy, v té době byla úroveň zkušeností v ČR s pasivními domy až na pár výjimek prakticky nulová.

Ale to by bylo moc jednoduché. Budeme dělat Pasivní domy montované, ale ne na bázi dřeva, ale na oceli. Jde o tzv. lehký ocelový skelet, který drží naše stavby. A pak jsme k tomu přidali to, že budeme mít typové pasivní domy. Jaká troufalost, říkali nám odborníci:„…to přeci nejde“. Pasivní domy se musí vždy navrhovat pro daného klienta a pozemek.

Ale i to nám by bylo málo. Budeme pasivní domy prodávat za fixní ceny. Tím, že budeme mít typové domy, budeme je mít dopředu vyprojektované, technicky vyřešené, a to do nejposlednějšího detailu.

A co víc, budeme je prodávat jako auta, tj. přesně dané modely, garantované vlastnosti, ceny, příplatky, servisní knížka, atp. A to už se nám smáli: „…a co více práce, jak chcete něco vydělat?“

ČR není USA, bohužel

Přijde vám to jako příklad o americké firmě? Tak trochu. Kvůli opakovaným vyhlášením dotačního programu Zelená úsporám a pak mnohaměsíčním nejasnostem v podmínkách, došlo opakovaně k „rozplynutím se“ domluvených obchodních případů.

Do zisku jsme se jako firma dostali až úderem roku 2012. Právě v tomto roce se začaly objevovat první reklamace na fasády KNAUF a v roce 2013 se problém rozjel naplno. Více k tomu, jak běžel spor se společností KNAUF zde.

Pak začal velmi podivný rok 2013. V tomto roce jsme přišli na to, že s fasádami KNAUF na všech prvních 43 rodinných domech není něco v pořádku. To by nebyl asi ten hlavní problém (v té době jsme ještě vůbec neznali, že rozsah škod na domech může být v řádu desítek miliónů korun).

„Někdo nám likviduje obchodní případy!“

„…někdo nám likviduje obchodní případy…i vážní klienti nám po pár týdnech přestávají zvedat telefony, když je zavoláme z jiných čísel…většinou se zakoktají a prořeknou se, že je někdo informoval o velmi nepěkných skutečnostech – BAHAL prý půjde do insolvence…“ sdělila nám obchodní ředitelka na poradě v roce 2013.

Následně jsme dostali od několika partnerů informaci, že někdo na nás připravuje insolvenci. Podáváme trestní oznámení, komunikujeme se všemi věřiteli, přitom nikde nejsme nijak vážně po splatnosti, není důvod pro insolvenci. Zažehnáme riziko. Ale to se ještě opakuje v roce 2013 podruhé…

Záchrana – strategický investor

Na podzim 2013 do společnosti vstupuje strategický investor, který poskytuje dlouhodobé zdroje na překlenutí problému. Bohužel to, že jím vložené prostředky bude potřeba vynásobit asi dvěma, zjišťujeme až v průběhu roku 2014.

Zavřít firmu nebo opravovat rozpadající se fasády?

Když jsme na jaře 2014 drželi v rukách informace z akreditované zkušebny, měli jsme všichni málem infarkt. Všechny silikonové omítky neobsahují silikon, jako pojivo je tam styren-akrylát, který se na slunci rozpadá. Kvůli tomuto fasády budou fungovat spíše měsíce než 25 let (požadavek norem EU – ETAG 004)!

Náš právní zástupce nám řekl: „…buď firmu zavřete anebo opravte a vše zaplaťte a pak vymáhejte škody“. To je právní stát! Někdo vás poškodí, ale vy to musíte nejdříve zaplatit a pak doufat, že to přežijete a že zafunguje „spravedlnost“.

Zavřít firmu by byla škoda rozsáhlá a k tomu ještě představa „rozsypaných“ 43 domů nás naprosto děsila. Zvolili jsme třetí cestu. Provést sanační opravy, které by zabránily rychlým destrukcím a pak se pomoci rozhodčího soudu, ČOI, PČR domoci škod. Jak jsme byli naivní…

Rok 2015, čekání na Godota

V roce 2014 jsme vyvinuli maximální úsilí, které stálo zdraví několik našich pracovníků. Bohužel. Stále nám přijde, že jsme jim málo poděkovali. Míšo, Edwine, Mariane, Petro, Andreo děkujeme. Zmapovat vady na fasádách 43 domů, přesvědčit klienty o dočasném řešení, pak vše zorganizovat, provést opravy, a to za účasti znalců, lidí ze zkušeben, odebírat vzorky pro rozbory, nezničit trávníky, umýt okna, vést veškeré záznamy, atd. Rok 2014 byl heroickým výkonem, nad kterým jsme sami kroutili hlavami.

V roce 2015 jsme se plni elánu, sice asi z 50% novým týmem, pustili do marketingu, obchodu, ořezání nákladů, dojednání nových podmínek s novými dodavateli, nasazení nového systému pro projektování, abychom maximálně zefektivnili projekci a zvýšili kapacitu, protože se nám začalo obchodně dařit.

Náš strategický investor si nejen podmínil výše uvedené, aby investoval další peníze pro krytí ztráty z roku 2013-2014 (cca 32 mil. Kč), ale stanovil, že chce, abychom dosáhli nějakého pozitivního výsledku v kauze KNAUF.

2015: vše se nám zdařilo?

Vše se dařilo, až na dvě „osudové“ záležitosti. V květnu 2015 zjišťujeme, že náš dodavatel technologií změnil konstrukci vzduchotechnických jednotek a nikomu to neřekl (mimochodem opět významná německá firma). Zastavujeme stavby a hledáme nové řešení, neboť většinu rozestavěných domů nelze za rozumné peníze upravit. Řešení jsme nalezli, ale s novým dodavatelem, a to celé zabralo bolestné 4 měsíce. Toto zdržení s vypětím všech sil se snažíme dohnat na podzim roku 2015.

V průběhu roku zjišťujeme, co za „zmetek“ vyprodukovala ČOI v rámci šetření kauzy „silikonových“ omítek KNAUF. Naštěstí policie ČR v závěru roku má v rukou posudky, které nám dávají zapravdu. A co víc, ČOI provedla šetření řekněme minimálně „špatně“. My se domníváme, že mohlo jít o záměrnou manipulaci, proto podáváme řadu stížností.

To vše náš strategický investor ustál. Zvrat přišel v prosinci 2015. PČR případ odkládá a odkazuje nás (ústně a s úsměvem) na ČOI. Investor „háže ručník do ringu“...

Vánoce 2015 jsou pro nás obdobím přípravy na vyhlášení insolvence. Zničení amerického snu po česku a zničené Vánoce a možná existence několika rodin – hlavně našich klientů a některých našich kolegů.

Co je horší? Silikonové omítky bez silikonu nebo orgány státní správy?

Domníváme se, že horší než „silikonové“ omítky KNAUF je neschopnost státních orgánů v rozumném čase vůbec něco řešit.

 

Pokud se ovšem nejedná právě o taktiku, jak nechat „vykrvácet“ nepohodlného svědka. Malou českou firmu i s jejími pracovníky, investory, klienty…

I když jsme všude slýchali od „pomazaných“: „…vydržte, máte ve všem pravdu, to musíte vyhrát, to je takový průšvih, že to nemůžou zamést pod koberec,…“ nikdo nám nepomohl. A kdo teď pomůže našim klientům?!

 

>> pokračovat ve čtení >>

 

Přehled článků KAUZY KNAUF:

  1. Proč jsme se rozhodli kauzu medializovat?
  2. KNAUF: Nehorázné pomluvy!
  3. Fakta: ošizené omítky, které způsobí rychlé destrukce!
  4. Jak to celé začalo a skončí? Kdo pomůže našim klientům?
  5. KNAUF – „smrdí ryba od hlavy“?
  6. Videa: vyjádření soudních znalců
  7. K čemu došla Policie ČR? Došlo ke korupci?
  8. K čemu došla ČOI? Došlo ke korupci?
  9. Jak funguje rozhodčí soud v Praze?
  10. Co na to přední politici? A pomohl nám Andrej Babiš?